W zgodzie z normami Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi dochodzeń ws. nadużyć seksualnych duchownych wobec osób niepełnoletnich, we naszej wspólnocie na polskim terenie Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia mianowany został Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Kontakt

o. Ashenafi Yonas Abebe IMC – tel. 517304763, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Delegat o. Prowincjała ds. ochrony dzieci i młodzieży dla wspólnoty w Polsce

Centrum Ochrony Dziecka

W dokumencie Konferencji Episkopatu Polski nt. prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych opisano również zakres kompetencji koordynatora ze strony Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Biskupi zgromadzeni 22 czerwca 2013 r. w Wieliczce mianowali nim jezuitę o. Adama Żaka. Utworzone zostało także Centrum Ochrony Dziecka działające przy Akademii Ignatianum w Krakowie, którego zadaniem jest opracowywanie programów prewencji, szkolenia wolontariuszy i specjalistów w walce z nadużyciami seksualnymi wobec małoletnich, a także przyczynianie się do tworzenia bezpiecznych środowisk dla dzieci i młodzieży we wszystkich dziedzinach pracy duszpasterskiej, formacyjnej i wychowawczej Kościoła w Polsce.

Dane kontaktowe:

www: cod.ignatianum.edu.pl email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefon: +48 785 032 10

Pragniemy skierować jeszcze kilka słów do młodzieży, do dziewcząt i chłopców.

Drogi Młody Przyjacielu!

Nie myśl, że życie konsekrowane jest czymś nudnym, bezbarwnym, niedzisiejszym, przeznaczonym dla tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie w życiu. Nie ulegaj przewrotnej mentalności świata, wedle której sensem życia jest bogactwo i przyjemność. Jeśli słyszysz głos Mistrza, który Cię wzywa - odpowiedz hojnie i wielkodusznie, z radością i entuzjazmem. Życie konsekrowane jest piękną przygodą, której bohaterem jest On sam, Jezus Chrystus, Twój Zbawiciel. Tylko z Nim życie może być naprawdę spełnione. Jeśli Pan Cię wzywa, nie ociągaj się, ale wyrusz w drogę! To On zabierze Cię ze sobą, poprowadzi za rękę i pozwoli wypłynąć na głębię.

Zapraszamy do nas wszystkich, którzy marzą, aby angażować się w misje i chcieliby żyć według misyjnego charyzmatu naszego zgromadzenia.

Oto historie powołań Ojców pracujących obecnie w Polsce:

Historia powołania O. Ashenafiego
O. Luca i historia jego powołania
Historia powołania O. Juana Carlosa
Nasz kleryk Ditrick

Zgromadzenie Matki Bożej Pocieszenia przyjmuje kandydatów (do 30 r.ż.)

Formacja przygotowująca do życia konsekrowanego:

• Kandydatura
Czas wzajemnego poznawania się poprzez coweekendowe lub comiesięczne spotkania w domu misjonarzy.

• Postulat
Pierwszy etap, w Polsce, który pomaga kandydatowi pogłębić wybór powołania. W tym czasie kandydat mieszka we wspólnocie. Ci, którzy przygotowują
się do realizacji powołania jako bracia, mają podstawowy kurs teologii, natomiast przygotowujący się do kapłaństwa studiują filozofię.

• Nowicjat
Rok intensywnej modlitwy, pogłębienia ewangelicznego życia i duchowości Założyciela. To czas przygotowania do świadomego życia radami ewangelicznymi: czystością, ubóstwem i posłuszeństwem.

• Seminarium międzynarodowe
Czas studiów teologicznych wymaganych do przyjęcia święceń kapłańskich.

Kapituła Generalna Zgromadzenia zdecydowała o utworzeniu pierwszej placówki w Europie Wschodniej. Ojcowie Trabucco, Camerlengo, Lopez kilkakrotnie odwiedziali tę część kontynentu, by ostatecznie wybór Missionari della Consolata padł na Polskę.2008

* 16 kwietnia Ojcowie Silvanus Stock i Luca Bovio wraz z ks. Paco Lopezem, radcą prawnym zgromadzenia, przybywają do Warszawy i zamieszkują w gościnnej wspólnocie Ojców Kombonianów. Tak rozpoczał się pierwszy okres studiów nad językiem polskim oraz nad historią i kulturą Polski. W październiku księża wracają do Włoch, aby odebrać oficjalny mandat misyjny. Otrzymał go również Ojciec Ashenafi Abebe, dołączając po otrzymaniu święceń do pierwszej grupy misjonarzy mających zamieszkać w Polsce.

* Po otrzymaniu z rąk Ojca A. Fiorentiniego mandatów misyjnych Ojcowie Silvanus, Luca i Ashenafi wracają do Polski w dniu 18 listopada i zamieszkują ponownie u Ojców Kombonianów w Warszawie.

* Od początku obecności w Polsce Ojcowie uczestniczą co roku w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitarnej na Jasną Górę prowadząc Grupę Srebrną.

2009

* 16 kwietnia - dokładnie rok po przyjeździe - Ojcowie opuszczają wspólnotę Kombonianów i zamieszkują na warszawkim Marymoncie przy ul. Twardowskiego 9, by kontynuować naukę języka polskiego i poszerzać swoją wiedzę o naszym kraju. Zaczynają skupiać wokół siebie młodzież i rodziny zainteresowane pracą Misjonarzy Consolata na całym świecie.

2010

* Ojcowie poświęcają swój czas animacji misyjnej w Polsce. Jeżdżą po całym kraju, głoszą rekolekcje i prowadzą dni skupienia. Przy zgromadzeniu tworzy się grupa muzyczna i modlitewna.

2011

* Ojcowie z grupą polskiej młodzieży uczestniczą w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie.

* Wyjeżdżają z grupą Polaków na Uroczystość Beatyfikacji Jana Pawła II do Rzymu.

2012

* W marcu Ojciec Luca Bovio zostaje mianowany krajowym sekretarzem Papieskiej Unii Misyjnej

* Misja Tanzania - pierwsza grupa Polaków pod opieką Ojca Silvanusa wyjeżdża w lato do Tanzanii, by poznać życie w tym kraju i nieść nadzieję jego mieszkańcom.

* Światowe Spotkanie Rodzin z Ojcem Świętym w Mediolanie - tam również nie mogło zabraknąć grupy z Polski pod przewodnictwem Misjonarzy Consolata.

2013

* W lutym do wspólnoty dołącza Ojciec Nathaniel Kagwima. Po miesiącach intensywnej nauki języka polskiego w Niedzielę Misyjną odprawia swoją pierwszą Mszę Św. w języku polskim.

* Ojcowie kupują dom od Zgromadzenia Ojców Sercanów. 1 listopada przenoszą się do Kiełpina koło Warszawy. Oficjalne otwarcie nowej siedziby ma miejsce 23 listopada. Uroczystej Mszy Św. przewodniczy ksiądz biskup Tadeusz Pikus, reprezentujący diecezję. Specjalnie na ten dzień do Polski przyjechali Ojcowie Pedawazima i Pozzoli z Włoch. W imieniu parafii Misjonarzy Consolata przywitał ksiądz proboszcz Kazimierz Gers. Kaplica była wypełniona po brzegi przyjaciółmi Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia.

2014

* Wizyta Ojca Nicholasa Muthoca na Święto Consolata.

* Pierwszy polski świecki wolontariusz wyjeżdża do Kolumbii, by pracować tam razem z misjonarzami na rzecz lokalnych społeczności - zapraszamy do przeczytania opowieści Łukasza.

* Grupa młodzieży z Polski bierze udział w Festiwalu Allamano's Way we Włoszech, na który przyjechały grupy młodzieżowe z całej Europy - zapraszamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia.

* Grupa studentów ze Szczecina i z Poznania wyjechała na posługę misyjną do Etiopii pod opieką Ojca Ashenafiego Abebe.

* Ojcowie włączają się w organizację obozu wakacyjno-rekolekcyjnego dla stypendystów Fundacji Tysiąclecia Jana Pawła II w Przemyślu.

* O. Silvanus Stock kończy pracę w Polsce i zostaje przeniesiony do Tanzanii.

* O. Nathaniel Kagwima bierze udział z grupą młodzieży w Europejskim Spotkaniu Młodych w Pradze organizowanym co roku przez Ekumeniczną Wspólnotę Braci z Taize.


2015

* W lutym naszą wspólnotę odwiedził Ojciec Daniele Giolitti - zapraszamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia.

* W maju Ojcowie organizują pierwszą pielgrzymkę do Włoch - Pielgrzymka do Turynu i Źródeł Zgromadzenia - zapraszamy do przeczytania relacji z tego wyjazdu.

* Wizyta Ojca Salvadore Medina na Święto Consolata.

* Ojcowie włączają się w organizację obozu wakacyjno-rekolekcyjnego dla stypendystów Fundacji Tysiąclecia Jana Pawła II w Ełku.

* Grudzień 2015 - wyświęcenie kaplicy przydomowej przez Ojca Generała połączone z wizytą kanoniczną - Kaplica otrzymuje wezwanie Czterech Świętych z Castelnuovo.


2016

* W lipcu uczestniliśmy w Światowych Dniach Młodzieży - 136 osób z Kolumbii, Meksyku, Kenii, Portugalii, Hiszpanii, Włoch i młodzież związana z naszą wspólnotą brała udział w Dniach Diecezjalnych w Kiełpinie i parafii Św. Małgorzaty DM w Łomiankach, a potem w Krakowie i Łagiewnikach.

* Do naszej wspólnoty został skierowany o. Juan Carlos Araya Carmona z Argentyny. Pracę rozpoczął w lipcu.

* W październiku żegnamy o. Nathaniela Kagwimę, który został przeniesiony do pracy w RPA.

* W grudniu grupa młodzieży związana z naszą wspólnotą wyjechała pod opieką o. Juana Carlosa na Spotkanie Młodych w Rydze na Łotwie.


2017

* Fatima 100 - Europejskie spotkanie młodzieży związanej z Misjonarzami Consolata w Europie z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich.

* W lipcu byliśmy na obozie dla studentów organizowanym przez Fundację Nowego Tysiąclecia im. Jana Pawła II w Kielcach.

* Na przełomie sierpnia i września młodzież z grupy Dzieło na Misji wyjechała pod opieką o. Ashenafiego na wolontariat misyjny do Etiopii.

* W październiku do wspólnoty dołącza kleryk Ditrick Sanga na rok praktyki duszpasterskiej.

* W grudniu grupa młodzieży związana naszą wspólnotą wyjechała pod opieką o. Juana Carlosa i kleryka Ditricka na Spotkanie Młodych w Bazylei w Szwajcarii.


2018

* 21 stycznia Kardynał Kazimierz Nycz, Ordynariusz Diecezji Warszawskiej błogosławił nową kaplicę przy naszej wspólnocie.

* W maju wolontariusze z grupy Dzieło na Misji wyjechali na pielgrzymkę do źródeł Zgromadzenia. Odwiedziliśmy Turyn, Castelnuovo di Asti oraz Mediolan.

* Podczas Odpustu Matki Bożej Pocieszenia w czerwcu ks. arcybiskup Salvatore Penacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, błogosławił nowe Tabernakulum w naszej kaplicy.

* W sierpniu młodzież z grupy Dzieło na Misji wyjechała pod opieką o. Juana Carlosa na wolontariat misyjny do Argentyny.

* 23 grudnia odbyły się święcenia diakonatu kleryka Ditricka w parafii Św. Małgorzaty DM. Uroczystości przewodniczył ks. arcybiskup Tadeusz Wojda, Ordynariusz Diecezji Białostockiej.


2019

* 29 stycznia została powołana do życia Fundacja Dzieło na Misji - podpisano akt notarialny potwierdzający powstanie fundacji.

* W maju rodziny związane z naszą wspólnotą wyjechały na pielgrzymka do źródeł Zgromadzenia.

* W lipcu byliśmy na obozie stypendystów Fundacji Nowego Tysiąclecia im. Jana Pawła II w Toruniu.

* Na przełomie lipca i sierpnia młodzież z Fundacji Dzieło na Misji wyjechała pod opieką o. Luca Bovio na wolontariat do Mongolii.

* W sierpniu w naszej wspólnocie gościło 26 misjonarzy z naszych europejskich wspólnot - przeżywaliśmy rekolekcje kapłańskie w formie pielgrzymkowej. Odwiedziliśmy Sanktuatium Św. Jana Pawła II i Św. Faustyny w łągiewnikach, obóz w Oświęcimiu, Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Rekolekcje zakończyła uroczysta Msza Św. w naszej kaplicy z udziałem wspólnoty wiernych związanych z naszym zgromadzeniem.

* 13 września diakon Ditrick Sanga przyjął święcenia prezbiteratu. Uroczystość odbyła się w jego rodzinnej parafii w Tanzanii. W tym ważnym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wspólnoty wiernych z Kiełpina.

„…ewangelizacja jest przede wszystkim
służbą miłości; jak mógłby przekazać
innym ogień ktoś, kto sam go nie ma?”


Bł. Józef Allamano

Bł. Józef Allamano urodził się 21 stycznia 1851 roku w Castelnovo de Asti, w małej wiosce w diecezji Turyn we Włoszech. Był czwartym z pięciorga dzieci, jego ojciec zmarł, kiedy miał 3 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 września 1873 r. W 1880 roku biskup Turynu mianował ks. Józefa Allamano kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Turynie. Przez 29 lat był rektorem sanktuarium i formatorem kleryków. W tym czasie pod wpływem jego pobożności maryjnej i doświadczenia ciężkiej choroby dojrzewa w nim myśl o pomocy dla misji w Afryce. Józef Allamano umiera 16 lutego 1926 roku. Papież Jan Paweł II beatyfikuje go 7 października 1990 roku. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci.

O zgromadzeniu

Z racji choroby ksiądz Allamano nie może zrealizować marzenia o pracy na misjach. Dlatego za zgodą władz kościelnych 29 stycznia 1901 roku zakłada Instytut Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia (Consolata). Dnia 8 maja 1902 roku założyciel wysyła na misje do Kenii pierwszych czterech misjonarzy Consolata: dwóch księży i dwóch braci. W następnych latach wysyła kolejnych kapłanów i świeckich.

W 1910 roku ks. Allamano zakłada Instytut Misyjny Sióstr Consolata. Pierwsze siostry wyjechały do pracy misyjnej w Kenii w 1913 r. Zgromadzenie uznano na prawach papieskich 28 grudnia 1909 r., a zatwierdzone przez Stolicę Apostolską zostało 7 września 1923 r. Misjonarze i misjonarki, kierując się wskazaniami założyciela bł. ks. Józefa Allamano, praktykują szczególny kult Eucharystii i Matki Bożej Pocieszenia. Obecnie zgromadzenie liczy około 1000 misjonarzy – biskupów, księży, braci, kleryków i nowicjuszy. Misjonarze Consolata pracują w 28 krajach w Azji, Afryce, Europie, Ameryce Południowej i Północnej.


 

Bł. Józef Allamano ukochał Matkę Bożą Pocieszenia – patronkę Turynu, której wiernie służył do ostatnich chwil życia jako kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Bardzo chciał pracować na misjach w Afryce, ale ciężka choroba uniemożliwiała spełnienie tego pragnienia. Ks. Allamano, którego stan zdrowia w pewnym momencie był krytyczny, obiecał przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia, że jeśli wyzdrowieje, to założy instytut misyjny Matki Bożej Pocieszenia. W niedługim czasie kapłan wyzdrowiał i według danej obietnicy, za zgodą władz kościelnych, 29 stycznia 1901 roku założył Zgromadzenie Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia.

Nasza Matka
„Najświętsza Maryja to nasza najczulsza Matka, która kocha nas jak źrenice swoich oczu” – te słowa założyciela mówią wyraźnie, kim jest Matka Boża dla każdego misjonarza z naszego zgromadzenia. Ona, według bł. Allamano, jest właściwą (duchową) założycielką zgromadzenia. Ona założyła zgromadzenie, aby Jej Syn był głoszony, wielbiony i kochany na świecie, ponieważ u stóp krzyża Maryja została matką całej ludzkości. Ten dar – Matka Pocieszenia – nie jest wyłącznie dla tych, którzy mają dostęp do sanktuarium w Turynie, ale poprzez misjonarzy jest przekazywany na całym świecie.

Charyzmat zgromadzenia
Jesteśmy „rodziną”, grupą osób konsekrowanych i świeckich, które głoszą Ewangelię na świecie. To nie organizacja, ale prawdziwa rodzina. Chociaż w Kościele oficjalna nazwa to Zgromadzenie Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia (Missionari della Consolata), założyciel często powtarzał, że zgromadzenie musi być jak rodzina. Problemy na misjach, głoszenie Ewangelii w często trudnym kontekście powodują, że misjonarz potrzebuje wsparcia od współbraci, z którymi pełni misję. Dlatego konieczna jest rodzina. Ktoś, kto opuszcza naturalną rodzinę z powodu powołania misyjnego, musi być przyjęty przez inną duchową rodzinę, czyli właśnie zgromadzenie.

Tożsamość
Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia to rodzina osób konsekrowanych (kapłani i bracia), którzy mają jeden cel: ewangelizację narodów. Składają śluby posłuszeństwa, czystości i ubóstwa. Współpracują z nimi siostry misjonarki Matki Bożej Pocieszenia, które mają tego samego założyciela, a także osoby świeckie, które angażują się w misje.

Działalność
Misja pocieszenia dokonuje się na różne sposoby:
• Głoszenie Ewangelii tym, którzy nie znają Chrystusa, szczególnie najbiedniejszym.
• Współpraca z Kościołem lokalnym.
• Animacja misyjna i powołaniowa ludu Bożego.
• Formacja misjonarzy.
• Pomoc humanitarna, medyczna i edukacyjna.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Turynie