W niedzielę 21 stycznia 2018 Ks. Kard. Kazimierz Nycz pobłogosławił nową kaplicę w naszym domu. Zastąpiła ona małą przydomową kaplicę i namiot misyjny, w którym odprawialiśmy Msze Św. i Nabożeństwa od momentu zamieszkania w Kiełpinie.

Nad ołtarzem patronuje ikona Matki Boskiej Częstochowskiej. Historia tej pięknej kopii cudownego obrazu jest na tyle ważna, że przywędrowała do naszej kaplicy wraz z jej gospodarzami. W 2008 roku, kiedy Misjonarze M.B. Pocieszenia zakończyli pierwsze swoje rekolekcje na Jasnej Górze, ówczesny jej Przeor o. Roman Majewski, poznając nowe Zgromadzenie osiedlające się na polskiej ziemi, postanowił obdarować je tą właśnie ikoną. Nowa kaplica wydaje się być miejscem, na które czekał ten obraz.

Miejsce centralne naszej kaplicy to ołtarz główny. Niezwykle ciekawa jest jego historia. To prosty stół, przy którym w sierpniu 1980 roku, bł. ks. Jerzy Popiełuszko sprawował Eucharystię dla strajkujących hutników. Pan Jan Radomski, który wówczas pracował jako stolarz w Hucie Warszawa, schował go, przetrzymał, a będąc sąsiadem wspólnoty, postanowił z całą rodziną obdarować nim naszą Misyjną Kaplicę.

W kaplicy znajduje się piękne tabernakulum zaprojektowane przez s. Annę Marię ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. Widać na nim kłosy symbolizujące Eucharystię, krzyż i kontynenty symbolizujące posłanie misyjne. Pod tabernakulum umieszczono cytat z Ewangelii św. Marka: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię".

Ikona Matki Bożej Pocieszenia jest szczególnie związana z naszym zgromadzeniem. W kaplicy mamy kopię cudownego obrazu z Sanktuarium w Turynie, którą podarował naszej wspólnocie Rektor tego Sanktuarium. 

W naszej kaplicy znajdują się relikwie 4 wspaniałych postaci Kościoła, świętych z Piemontu (z Włoch): bł. Józefa Allamano (1851-1926) – założyciela Zgromadzenie M.B.Pocieszenia, jego wujka św. Józefa Cafasso (1811-1860), św. Jana Bosko (1815-1888) i św. Dominika Savio (1842-1857). To co łączy ich, to nie tylko miejsce pochodzenia (wszyscy urodzili się w tej samej wiosce Castelnuovo, pod Turynem), ale i wzajemne kontakty. Św. Józef Cafasso, brat mamy założyciela Misjonarzy M.B. Pocieszenia, był spowiednikiem i ojcem duchownym św. Jana Bosko. Bł. Józef Allamano, jako dziecko uczęszczał do Oratorium i Gimnazjum w Valdocco, którego dyrektorem był św. Jan Bosko. W tym też czasie wychowankiem Oratorium był wcześnie zmarły św. Dominik Savio (żył 15 lat).

 Bł. Józef Allamano (1851-1926), kapłan diecezjalny z Turynu. Założyciel Zgromadzenia Misjonarzy i Misjonarek Matki Bożej Pocieszenia. Jako rektor Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia zawierzył zgromadzenie Maryi, pisząc: „Oto nasza najczulsza Matka, która nas kocha jak źrenice swoich oczu, która poddała pomysł naszego zgromadzenia, wspierała je… i zawsze jest otwarta na wszystkie nasze potrzeby”.
Św. Józef Kafasso (1811-1860), wujek bł. Józefa Allamano, kapłan diecezjalny z Turynu. Ojciec duchowny wielu kapłanów, między innymi św. Jana Bosko, który pisał o nim: „Był ideałem życia kapłańskiego, nauczycielem kapłanów, ojcem ubogich, pocieszycielem chorych, doradcą wątpiącym, pociechą konającym, dźwignią dla więźniów, zbawieniem dla skazanych, przyjacielem wszystkich…”.
Św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel zgromadzenia salezjanek i salezjanów. Jest patronem między innymi młodzieży, uczniów i studentów.
Św. Dominik Savio (1842-1857). Jest patronem dzieci i młodzieży, ministrantów, matek w stanie błogosławionym (szczególnie w zagrożonej ciąży) oraz małżeństw starających się o potomstwo.

 

W naszej kaplicy wiszą również obrazy dwóch sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Matki Bożej Pocieszenia - bł. Irene Stefani i bł. Leonelli Sgorbati.