„…ewangelizacja jest przede wszystkim
służbą miłości; jak mógłby przekazać
innym ogień ktoś, kto sam go nie ma?”


Bł. Józef Allamano

Bł. Józef Allamano urodził się 21 stycznia 1851 roku w Castelnovo de Asti, w małej wiosce w diecezji Turyn we Włoszech. Był czwartym z pięciorga dzieci, jego ojciec zmarł, kiedy miał 3 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 września 1873 r. W 1880 roku biskup Turynu mianował ks. Józefa Allamano kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Turynie. Przez 29 lat był rektorem sanktuarium i formatorem kleryków. W tym czasie pod wpływem jego pobożności maryjnej i doświadczenia ciężkiej choroby dojrzewa w nim myśl o pomocy dla misji w Afryce. Józef Allamano umiera 16 lutego 1926 roku. Papież Jan Paweł II beatyfikuje go 7 października 1990 roku. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci.

O zgromadzeniu

Z racji choroby ksiądz Allamano nie może zrealizować marzenia o pracy na misjach. Dlatego za zgodą władz kościelnych 29 stycznia 1901 roku zakłada Instytut Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia (Consolata). Dnia 8 maja 1902 roku założyciel wysyła na misje do Kenii pierwszych czterech misjonarzy Consolata: dwóch księży i dwóch braci. W następnych latach wysyła kolejnych kapłanów i świeckich.

W 1910 roku ks. Allamano zakłada Instytut Misyjny Sióstr Consolata. Pierwsze siostry wyjechały do pracy misyjnej w Kenii w 1913 r. Zgromadzenie uznano na prawach papieskich 28 grudnia 1909 r., a zatwierdzone przez Stolicę Apostolską zostało 7 września 1923 r. Misjonarze i misjonarki, kierując się wskazaniami założyciela bł. ks. Józefa Allamano, praktykują szczególny kult Eucharystii i Matki Bożej Pocieszenia. Obecnie zgromadzenie liczy około 1000 misjonarzy – biskupów, księży, braci, kleryków i nowicjuszy. Misjonarze Consolata pracują w 28 krajach w Azji, Afryce, Europie, Ameryce Południowej i Północnej.